12 принципів здорового


харчування

Як відомо, найважливіші із складових здорового способу життя – це здорове харчування та рухова активність. Якщо з руховою активністю ще більш-менш зрозуміло, починаючи, скажімо, від усвідомлення необхідності робити ранкову гімнастику до регулярних пробіжок в парку чи відвідування занять із плавання. Це також, приміром, щотижневі зустрічі з друзями, щоб пограти в футбол, зимові канікули в Карпатах, проведені у спусках з гір на лижах чи сноуборді, або просто вечірні "фігурні" катання на ковзанці, розчищеній на озері в парку. Словом, видів і варіантів рухової активності, за бажання, існує чимало. А от як же бути з харчуванням? Невже вегетаріанство? Відмова від солодкого? «Табу» на газовані напої, не говорячи вже про шампанське? Як виявилося, ми в цих розмірковуваннях не втекли далеко від істини…

 

Робоча група ВООЗ з проблем харчування міжнародної програми профілактики хронічних неінфекційних захворювань розробила та затвердила 12 принципів здорового харчування. Ось які вимоги вони включають.

1. Раціон харчування повинен складатися з різноманітних продуктів, переважно рослинного, а не тваринного походження.

2. Хліб, зернові продукти, макаронні вироби, рис або картоплю необхідно споживати кілька разів на день.

3. Потрібно вживати не менш, ніж 400 г на добу різних овочів і фруктів, бажано свіжих та вирощених в місцевих екологічно чистих зонах.

4. Масу тіла потрібно утримувати в рекомендованих межах за допомогою норми калорійної дієти і щоденних помірних фізичних навантажень.

5. Контролювати вживання жирів, питома маса яких не повинна перевищувати 30 % добової калорійності; заміняти більшість насичених жирів ненасиченими рослинними оліями або м’яким маргаринами.

6. Жирне м'ясо та м’ясопродукти необхідно заміняти квасолею, бобами, рибою та птицею.

7. Молоко і молочні продукти (кефір, кисле молоко, йогурт, сир) треба вживати з низьким вмістом жиру та солі.

8. Потрібно надавати перевагу продуктам із низьким вмістом цукру і обмежувати вживання рафінованого цукру, солодких напоїв, солодощів.

9. Необхідно надавати перевагу продуктам із низьким вмістом солі, загальна кількість якої не має перевищувати однієї чайної ложки на добу разом із сіллю, що міститься  в готових продуктах.

10. Приготування їжі на пару, її тушкування, випікання чи оброблення в мікрохвильовій печі допомагає зменшити кількість жиру.

11. Пропагувати годування дітей перші 6 місяців життя тільки материнським молоком.

Ці правила повністю відображають принципи раціонального збалансованого харчування.